POSŁUCHAJ NAS:

Nie takie warsztaty straszne…

Obalmy wspólnie kilka mitów!

Kto może brać udział w warsztatach?
W warsztatach mogą brać udział wszyscy, którzy skończyli 15 lat. Przeznaczone są dla młodzieży, choć górnej granicy wieku nie ma- na warsztaty nikt nie jest za stary!

Czy trzeba mieć jakieś muzyczne doświadczenie?
Nie jest wymagane wykształcenie muzyczne ani jakieś konkretne doświadczenie, choć oczywiście pomaga ono się odnaleźć. Nie musisz umieć śpiewać z nut! Jeśli lubisz i chcesz śpiewać, to na dobry początek wystarczy tylko trochę słuchu i dużo dobrych chęci. Razem postaramy się zrobić resztę! Wśród nas jest wiele osób, które zaczynały bez żadnego przygotowania – dzisiaj świetnie się odnajdują nawet w najtrudniejszych utworach.

Jaką muzykę śpiewamy na warsztatach?
Muzykę liturgiczną, czyli najprościej mówiąc przeznaczoną do śpiewania podczas Mszy Świętych i innych Liturgii. W odróżnieniu od prostych piosenek religijnych posługuje się ona tekstem Pisma Świętego, Ojców Kościoła i innych świętych. Ma także piękną formę, która odpowiada godności sprawowanej Liturgii. Głównie jest to muzyka czterogłosowa, choć śpiewamy także chorał gregoriański i inne typy muzyki. Brzmi skomplikowanie? Posłuchaj nas!

Czy warsztaty to rekolekcje? Czy rekolekcje to warsztaty?
Dla wielu z nas warsztaty stały się też swego rodzaju rekolekcjami. Trudno się temu dziwić, bo jeśli autentycznie śpiewamy o Bogu, głosimy w ten sposób Jego Ewangelię! Żeby to wszystko miało sens, musimy i chcemy ją najpierw sami przyjąć… Inaczej to będzie muzyka pozbawiona znaczenia, a takiej śpiewać nie chcemy. Dlatego na naszych warsztatach jest też czas na modlitwę. Zobacz sam!

Jak wygląda dzień na warsztatach?
Piątek to przede wszystkim czas przyjazdu i wstępnego „ogarnięcia się”. Poza tym czeka Cię wtedy: próba w głosach (sopran, alt, tenor, bas, żeby powtórzyć materiał), pierwsza wspólna próba, Msza Święta i Adoracja z możliwością spowiedzi. Nie zapominajmy o kolacji!

Sobota to główny dzień naszej pracy. Zaczynamy wspólną modlitwą i śniadaniem. Później następuje rozśpiewka i kilka kolejnych wspólnych prób przedzielonych przerwami. Po obiedzie jest trochę czasu wolnego, po którym kontynuujemy próby. Jest też oczywiście czas na wspólną Mszę Świętą. Wieczór spędzamy razem w luźniejszej formie.

Niedziela to czas na uroczystą Mszę Świętą i ostatnie próby. Kończymy zazwyczaj około godziny 13.00.

Dużo tych prób? Nie bój się! Są one wymagające, ale polegają nie tylko na ciągłym śpiewaniu. Przyglądamy się wtedy wspólnie utworom i staramy się zrozumieć, co śpiewamy i dlaczego właśnie tak.

Jak się przygotować?
Repertuar na każde warsztaty jest przygotowany wcześniej. Każdy ma dostęp do nut i nagrań konkretnych głosów. Za każdym razem opanowujemy materiał w domu i spotykamy się na „przesłuchanie”, żeby nie tracić na to czasu podczas warsztatów. Bez obaw – „przesłuchania” tylko z nazwy są takie straszne – w rzeczywistości to świetna okazja na spotkanie i integrację! Przygotowanie się to też wyraz szacunku wobec wspólnoty. Razem tworzymy to dzieło i razem za nie odpowiadamy!

Przesłuchania nie odbywają się przed jakąś bezduszną komisją. Prowadzą je osoby organizujące warsztaty, pomagają, tłumaczą, udzielają wskazówek. Dla nowych osób przesłuchania mają o wiele lżejszą formę. Wiemy, że i tak poziom stresu jest wystarczający!

Najbliższe warsztaty wkrótce. DOŁĄCZ JUŻ DZIŚ!

Masz jakiekolwiek pytania?
Chciałbyś/chciałabyś spróbować, ale nie wiesz czy się nadajesz?
Chcesz zapytać o konkretną rzecz?
Napisz do nas:

Monika Kowalczyk

Monika Kowalczyk

SOPRAN
elwira.dwml@gmail.com

Kasia Cejmer-Jankowska

Kasia Cejmer-Jankowska

ALT
katarzynacejmerj@gmail.com

Bartek Leszczyński

Bartek Leszczyński

TENOR
bartekleszcz2@o2.pl

Karol Jankowski

Karol Jankowski

BAS
karol.janek.jankowski@gmail.com